MZO Świętochłowice
Z życia szkół i przedszkoli

 

„Ucz się z nami chińskiego!” – czyli nowa odsłona lekcji językowej dla gimnazjalistów

14.03.2018 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Świętochłowicach odbyły się zajęcia warsztatowe w ramach pilotażowego programu „Ucz się z nami chińskiego”. Moderatorami projektu są uniwersyteckie klasy licealne uczące się języka chińskiego.

Warsztaty miały na celu przybliżenie młodszym kolegom z gimnazjum zagadnień tematycznie związanych z Chinami i kulturą tego kraju. Podczas zajęć młodzież miała okazję przyswoić sobie podstawowe informacje o języku chińskim oraz poznać odrębną i bogatą tradycję Państwa Środka.

Środa symfonicznie

W środowe popołudnie uczniowie pierwszej klasy świętochłowickiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego oraz ich młodsi koledzy z gimnazjum uczestniczyli w „Poranku edukacyjnym” w katowickiej siedzibie NOSPR. W ramach symfonicznego koncertu edukacyjnego młodzi ludzie wysłuchali utworów Andrzeja Panufnika, Clauda Debussy`ego, Christopha  Glucka czy Wojciecha Kilara. Każdy utwór poprzedzony był słowem wstępu. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w NOSPR, a nierzadko także pierwszy kontakt z muzyką poważną. Jestem pod ogromnym wrażeniem sali koncertowej, jest przepiękna – komentował licealista Dominik Towarnicki. Z wykonywanych utworów najbardziej podobała mi się „Victoria” Wojciecha Kilara, z pewnością będę się chciał jeszcze kiedyś tu wybrać – dodał uczeń.

 

Tekst i zdjęcia: ZSO1

Nadesłała: Anna Żurek

Wspomnienia z wyprawy w klubie podróżników

W katowickim Klubie Podróżników „Namaste” odbyła się prelekcja o wyprawie „Kochanowski w Azji – Indonezja 2017”. Tematem opowieści była wyspa Bali, podróż po Indonezji była tak bogata we wrażenia, że nie starczyłoby wieczoru na opowieści o całej wyprawie – tłumaczy pani Anna Żurek, nauczycielka ze świętochłowickiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego i organizatorka wyprawy. Pokaz w „Namaste” przyciągnął sporo słuchaczy, którzy z dużym zainteresowaniem wysłuchali egzotycznych opowieści. Na koniec nie zabrakło pytań i ciekawych, podróżniczych dyskusji. Już dziś, w imieniu całej ekipy „Kochanowskiego w Azji”, zapraszam na drugą część opowieści z naszej podróży, tym razem tematem będzie Jawa – dodała prelegentka.

Tydzień wcześniej o przygodach „Kochana” mieli okazję posłuchać słuchacze świętochłowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, młodzi ludzie zostali także zaproszeni do programu podróżniczego Radia eM.

 Nadesłała:Anna Żurek

Palcem po mapie ...

W pierwszych dniach marca odbył się, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świętochłowicach, konkurs geograficzny dla uczniów gimnazjum. W tej edycji konkursu uczestnicy poznawali największy kontynent świata – Azję.

Najlepsi w szkolnej rywalizacji to:

  • I miejsce - Jakub Bryłka 3dg
  • II miejsce - Tymoteusz Boldt 2ag
  • III miejsce - Michał Stefański 3ag

Jakub i Tymoteusz zakwalifikowali się do etapu regionalnego. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie.

  Tekst i zdjęcia: Anna Migoń

Omnibus 2018

13 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 8 im. Jana III Sobieskiego w Świętochłowicach odbył się finał Miejskiego Konkursu Wiedzy "Omnibus". Do ostatniego etapu konkursu zakwalifikowało się osiemnastu trzecioklasistów ze świętochłowickich szkół podstawowych. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a laureatom życzymy dalszych sukcesów.

WYNIKI KONKURSU

  • 1 miejsce: Alicja Witkowska, SP 4
  • 2 miejsce: Wiktor Bohn, SP 8
  • 3 miejsce: Julia Figura, SP 8

Nadesłała:  Marzena Duda - Drożdż

Tydzień z siatkówką

Miniony tydzień w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 upłynął pod znakiem siatkówki. Najpierw turniej miejski rozegrały szkoły gimnazjalne. Wśród dziewcząt zwyciężyły reprezentantki Gimnazjum nr 2, które w finale pokonały uczennice siódmej klasy Szkoły Podstawowej nr 17. Trzecie miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa nr 2.

W finale turnieju chłopców spotkali się uczniowie dwóch klas sportowych. Po zaciętej i emocjonującej walce zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, pokonując reprezentantów Gimnazjum nr 1. Trzecie miejsce przypadło drużynie Szkoły Podstawowej nr 8.

W piątek natomiast w murach „Kochana” licealiści rozegrali zawody rejonowe. W półfinałach wojewódzkich reprezentować nas będą siatkarze z Zespołu Szkół „Cogito” z Siemianowic Śląskich. Reprezentanci świętochłowickiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego zajęli drugie miejsce.

II KABUM czyli Dni otwarte na WSB w Gliwicach

7 marca br uczniowie klas mundurowych 2A oraz 1A uczestniczyli II KABUM na WSB, czyli w dniach otwartych organizowanych przez gliwicki wydział Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z Poznania (nasza szkoła współpracuje z WSB). Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się sprzętowi militarnemu prezentowanemu przez Jednostkę Wojskową. Przeszli również szkolenie "Aktywny Strzelec" oraz wzięli udział w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie. 

Nagroda – wyjazd do Brukseli!

Marek Szumiło, uczeń maturalnej klasy mundurowej istniejącej w II Liceum Ogólnokształcącym w Świętochłowicach, zdobył III miejsce w III  Wojewódzkim Konkursie Multimedialnym „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” organizowanym przez Poseł do Parlamentu Europejskiego, Jadwigę Wiśniewską. Nakręcony przez Marka, pod kierunkiem p. Sebastiana Wróbla i z pomocą kolegów z klasy, film konkurował z 267 innymi pracami.