MZO Świętochłowice
Z życia szkół i przedszkoli

 

Ósemka Wspomnieniowo DEN 2017

Tegoroczna uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela w Szkole Podstawowej nr 8 z oddziałami gimnazjalnymi odbyła się w Centrum Kultury Śląskiej na Zgodzie. Na widowni zgromadzili się uczniowie od tych najmłodszych pierwszaków po poważnych gimnazjalistów. Nie zabrakło też nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły oraz dostojnych emerytów.

Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów szkoły podstawowej i gimnazjum. Następnie głos zabrał pan dyrektor Marek Planta, a po nim życzenia nauczycielom złożyli przedstawiciele Rady Rodziców, Katarzyna Myszka i Alicja Kiełbasa. Podczas części oficjalnej dyrektor Marek Planta nagrodził wyróżniających się nauczycieli.

Drugiej części zaś na scenie pojawili się wszechstronnie utalentowani artyści, uczniowie naszej szkoły. Zaprezentowali talenty wokalne, aktorskie, muzyczne i taneczne, a przygotowany na tę uroczystość scenariusz „Szatnia” dał im możliwość zaprezentowania swoich wyjątkowych zdolności.

Widzowie doskonale się bawili nagradzając swoich kolegów owacjami na stojąco.

Oto wspaniała obsada:

  • konferansjerzy: Paulina Nędza i Miłosz Grządziel
  • recytatorzy: Agata Orgal, Filip Klepczarek, Mateusz Staniów
  • wokaliści: Daria Hadryś, Jakub Sroka, Amelia Porębska, Błażej Kochlik, Nikola Łaskarzewska, Marta Pawlikowska, Joanna Piura oraz zespół wokalny z gimnazjum
  • tancerki: zespół taneczny z Gimnazjum im. Marii Dulcissimy Hoffman
  • na instrumentach grali: Amelia Porębska, Julia Mymiec, Aleksander Wilk, Szymon Wilk 

Scenariusz i przygotowanie aktorskie Danuta Kontny i Aleksandra Malatyńska, oprawa muzyczna Karina Porowiec, zespół taneczny i wokalny Katarzyna Piura i Urszula Piszczan, zdjęcia Damian Dąbrowski.

 Autorzy: Aleksandra Malatyńska i Danuta Kontny

ÓSEMKA NA ZIELONEJ SZKOLE

W dniach 17.09 do 16.10.2017 uczniowie klas trzecich naszej szkoły uczestniczyli w zielonej szkole (w dwóch turnusach) w Domu Wczasów Dziecięcych w Porąbce. W trakcie trwania wyjazdu uczniowie brali udział w wielu atrakcjach. Zwiedzili Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku - Białej, wjeżdżali kolejką na górę Żar, wędrowali zboczami Snozy i Bukowca oraz spacerowali do zapory wodnej w Porąbce. Uczniowie wzięli udział w wielu zajęciach muzycznych, plastycznych i ruchowych, takich jak: wieczór śpiocha, muzyczny rejs statkiem, w krainie bajek, w krainie Lucky Luke’a. W trakcie trwania imprezy dzieci brały udział w zabawach na placu zabaw oraz na boisku znajdującym się na terenie ośrodka, a także własnoręcznie wykonały pamiątki dla swoich rodziców. Uczniowie z ogromną radością uczestniczyli w dyskotekach. Na zakończenie turnusu wszyscy uczestnicy zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami oraz drobnymi upominkami.

Autor: Marzena Dróżdż - wychowawca klasy IIII

PINGWINKI z wizytą w Komendzie Miejskiej Policji

12 października przedszkolaki z Prywatnego Przedszkola PINGWINKI  wraz z wychowawcami p. Mają Grudzień i p. Ewą Faltin odwiedzili Komendę Miejskiej Policji w Świętochłowicach. Policyjny profilaktyk mł. asp. Tomasz Kaczmarczyk, wraz ze swoim kolegą z ruchu drogowego asp. Adamem Sadurą opowiedzieli przedszkolakom o swojej pracy oraz przypomnieli o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze, jak i o umieszczaniu na swoich ubraniach elementów odblaskowych. Policjanci przećwiczyli z maluchami gest uniesienia ręki podczas przechodzenia przez pasy.Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz radiowozu i sprzętu policyjnego.

Autor: Ewa Faltin, Maja Grudzień​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Mistrzostwa Szkół Podstawowych Miasta Świętochłowice w Szachach

12 października 2017 roku w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świętochłowicach odbyły się Mistrzostwa Szkół Podstawowych Miasta Świętochłowice w Szachach. W zawodach uczestniczyło 7 reprezentacji ze wszystkich świętochłowickich szkół. Rozgrywki prowadzono drużynowo systemem kołowym tempem gry P 15, a nad ich prawidłowym przebiegiem czuwał sędzia Damian Kuchna z Ośrodka Sportu i Rekreacji „Skałka”.

Pyrsk rechtory, czyli dzień nauczyciela na śląską nutę

Biesiada w środku tygodnia? Takie rzeczy tylko w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świętochłowicach. Uczniowie pod opieką pań: Jolanty Daniluk, Elizy Rozwadowskiej i Bożeny Wojciechowskiej-Zbylut przygotowali dla swoich nauczycieli nie lada prezent. W samo południe rozśpiewane dziewczyny tworzące śląski chór przypomniały gościom najpopularniejsze melodie z naszego regionu. Śpiewom i tańcom nie było końca.

Licealiści na beskidzkich szlakach

W ramach wycieczki integracyjnej, uczniowie klasy pierwszej uniwersyteckiej z ratownictwem medycznym, ze świętochłowickiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego, wędrowali po szlakach Beskidu Żywieckiego. Bazą noclegową była bacówka na Rycerzowej. Pogoda była typowo jesienna, było zimno, mokro i wietrznie, a rano uczniowie doświadczyli pierwszego tej jesieni opadu śniegu... Podejście było wymagające – mówił Janek Kocurek. Obawiałam się tej drogi na górę – dodała jego koleżanka, Olga Nurczyńska. Po kilku godzinach marszu wszyscy zameldowali się w bacówce.

Jesień w ósemce

Jak co roku w październiku w naszej szkole odbyły się „Jesienne spotkania przyrodnicze” tym razem jednak w nieco innej formule niż zawsze. Tegoroczne spotkanie z przyrodą miało formę wystawy tworzonej przez organizatorów oraz chętnych uczniów. Wystawa przedstawiała różne spojrzenia na jesień. Zobaczyliśmy jesień w ogrodzie, lesie i w kuchni. Dzieci mogły dosłownie poczuć las, powąchać jesienne kwiaty i zobaczyć co jesienią znajdziemy w ogrodzie. Pokazaliśmy jak za pomocą naturalnych sposobów walczyć z przeziębieniem i jak zatrzymać smaki lata w słoikach.

Inauguracja projektu czytelniczego u Hałabały. Na początek Pani Poseł czyta przedszkolakom

Kolejny rok kontynuujemy w naszym przedszkolu edukacyjny projekt czytelniczy, którego celem jest pokazać dzieciom jak ważną rolę w naszym życiu pełnią książka i czytanie. W ramach tego projektu realizujemy różne zadania zachęcające dzieci do poznawania świata książek. Ten rok rozpoczęliśmy od czytania literatury dziecięcej przez znanych ludzi. Na początek do czytania przedszkolakom zaprosiliśmy Panią Ewę Kołodziej - Poseł na Sejm RP.