MZO Świętochłowice
Z życia szkół i przedszkoli

 

Odwiedzili Fundację Rozwoju Kardiochirurgii

Uczniowie klas ratowniczo – medycznych, działających w świętochłowickim I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego, mieli okazję uczestniczyć w zajęciach, prowadzonych w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi w Zabrzu. Najpierw uczniowie wysłuchali dwóch wykładów, dotyczących obszarów działania Fundacji. Przypomnijmy, Fundacja prowadzi badania nad protezami serca, zastawek serca, prowadzi także badania w dziedzinie biocybernetyki i biotechnologii. Efektem tych działań jest choćby opracowanie i wdrożenie ultranowoczesnego robota chirurgicznego Robin Heart, którego to uczniowie mogli obejrzeć w części warsztatowej. Tam także projektowane i wdrażane do użytku są protezy serca, prowadzone są także badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych w leczeniu chorób serca. W części warsztatowej uczniowie mogli wczuć się w rolę kardiochirurgów, operujących z wykorzystaniem laparoskopii czy nowoczesnych robotów chirurgicznych. To były niezwykle pouczające i ciekawe warsztaty – podkreślali zgodnie młodzi ludzie.

 Tekst i zdjęcia: Anna Żurek

Międzyszkolny konkurs czytelniczo - plastyczny

Dnia 12 grudnia dwie uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świętochłowicach - Patrycja Mally i Patrycja Jakubowska - wzięły udział w Międzyszkolnym konkursie czytelniczo - plastycznym "Przygoda z Hobbitem", którego organizatorem był Zespół Szkół Handlowych im. B. Prusa w Katowicach. Zadaniem uczestników konkursu było przeczytanie powieści J.R.R. Tolkiena Hobbit oraz przygotowanie zakładki nawiązującej do książki. Po rozwiązaniu testu turniejowego uczestnicy wzięli udział w warsztatach szycia i przygotowali świąteczne renifery, a kolejną atrakcją był wykład pana Ryszarda Derdzińskiego na temat twórczości Tolkiena, który odbył się w pobliskiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Młodzież mogła poznać ciekawostki dotyczące genealogii rodu Tolkienów, posłuchać pieśni w języku elfów czy też poznać runy wymyślone na potrzeby powieści przez Tolkiena. Podczas uroczystego wręczenia nagród wyróżnienie odebrała Patrycja Mally. Gratulujemy!  Opiekę nad uczennicami sprawowała Patrycja Wilczek nauczyciel - bibliotekarz.

Walczyli w ogólnopolskim finale!

W miniony weekend uczniowie świętochłowickiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego wzięli udział w ogólnopolskich finałach zawodów „Od SKS-u do AZS-u”. Celem, rozgrywanego już po raz trzeci turnieju, jest zachęcenie młodych ludzi, przyszłych studentów, do czynnego uprawiania sportu oraz wstąpienia w szeregi Akademickiego Związku Sportowego. Uczniowie „Kochana”, po zwycięstwie w regionalnych eliminacjach, reprezentowali Organizację Środowiskową Katowice w warszawskim finale. Wystąpili w rywalizacji w ergometrze wioślarskim, obok drużyn siatkarskich, koszykarskich i futsalowych oraz reprezentacji w tenisie stołowym. Punkty zdobywane przez wszystkie reprezentacje były sumowane i decydowały o ostatecznej klasyfikacji organizacji środowiskowych. Katowice uplasowały się na trzecim miejscu, ustępując jedynie młodym sportowcom z Łodzi i Lublina.

NO drama - Zatrzymać cyberprzemoc

Uczniowie świętochłowickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 mieli okazję uczestniczyć w warsztatach „Stop cyberwolce”, których celem było zwiększenie świadomości o cyberprzemocy, formach, jakie może on przyjmować, oraz, co najważniejsze, jak się przed nią bronić i gdzie szukać pomocy. Młodzi ludzie najpierw obejrzeli krótkie przedstawienie, opowiadające o ich rówieśnicy, która pada ofiarą cyberprzemocy. Następnie analizowali przedstawioną sytuację krok po kroku, mogąc na każdym etapie wpływać na bieg wydarzeń. Warsztaty zakończyły się krótką pogadanką z panią psycholog - edukator, specjalizującą się w temacie cyberprzemocy.
Przedstawienie przygotowali młodzi ludzie, działający w Fundacji Centrum Rozwoju NoDrama. Fundacja propaguje metodę dramy, wykorzystując ją w działaniach na polu edukacji, profilaktyki i rozwoju.

tekst i zdjęcia: Anna Żurek

Listopadowe aktywności w szkole w ramach projektu "Spotkania z Ciotką Geometrią".

Miniony miesiąc obfitował w atrakcyjne wydarzenia. Ciotka Geometria nagrodziła uczestników październikowego konkursu na kolorowe mozaiki i parkietaże. Dzieci wykonały kilkadziesiąt przepięknych prac. Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się podczas szkolnego apelu. Rodzice naszych podopiecznych mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu dotyczącym motywowania uczniów do nauki. Dowiedzieli się, jak ważna jest ich rola w zachęcaniu i wspieraniu swoich dzieci do systematycznej nauki matematyki, utrwalania materiału omawianego podczas lekcji oraz do udziału w konkursach i zajęciach dodatkowych.

Pomocnicy Mikołaja na start!

Wolontariuszy ze świętochłowickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 znają już chyba wszyscy miłośnicy biegania na Śląsku. W niedzielny poranek, zimowy i mroźny, nie mogło ich zabraknąć na starcie IV Biegu Mikołajkowego, organizowanego przez zaprzyjaźniony MK Team. Młodzi ludzie, wszyscy w mikołajowych czapach, pomagali organizatorom na różne sposoby. Pracowali w depozycie, przy wydawaniu posiłków, zabezpieczali trasę biegu oraz działali w strefie mety, wieszając zmęczonym biegaczom medale na szyjach. Mimo niekorzystnej pogody świetnie się bawiłyśmy i na pewno jeszcze wielokrotnie będziemy pomagać jako wolontariusze – mówiły po biegu licealistki, Olga Nurczyńska i Natalia Soja. Tymczasem ich koledzy z klasy, Jan Kocurek i Mateusz Latocha oraz gimnazjalista Wojciech Brom, stanęli na starcie biegu na 5 km. Poszło nam zdecydowanie lepiej niż w pierwszym biegu, którym były Nocne Marki, trasa była trudna, oblodzona, i nie brakowało wzniesień – komentował po biegu Mateusz. To świetna inicjatywa – dodał. Ich młodszy kolega tymczasem zameldował się na mecie w ścisłej czołówce, zajmując czwarte miejsce w klasyfikacji ogólnej i pierwsze w swojej kategorii wiekowej! Wojtkowi serdecznie gratulujemy i zachęcamy do aktywnego spędzenia przedświątecznego czasu. Uczniowie „Kochana” już za dziesięć dni zameldują się na starcie kolejnej edycji biegu na orientację „Katowice wieczorową porą”.

 tekst i zdjęcia: Anna Żurek

Konkurs czytelniczy z wiedzy o książce „Harry Potter i więzień Azkabanu”

Dnia 29 listopada 2017 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świętochłowicach odbył się konkurs czytelniczy z wiedzy o książce „Harry Potter i więzień Azkabanu”. W konkursie wzięło udział 26 osób, zarówno gimnazjalistów, jak i licealistów. Uczniowie zmierzyli się z ponad 60 pytaniami. Należało dobrze znać bohaterów i wiedzieć, w którym domu Hogwartu mieszkają; orientować się, jakie sklepy znajdowały się na ulicy Pokątnej i co można było kupić w wiosce Hogsmeade; znać imiona występujących w książce zwierząt i rozróżniać ponuraka od druzgotka.

Fair Train

22 listopada reprezentacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w grze miejskiej Fair Train, organizowanej w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej. Gra miała na celu uświadamianie młodych obywateli o problemach społecznych, z którymi musi sobie poradzić społeczeństwo na całym świecie. Konkurs rozpoczął i zakończył się w Pałacu Młodzieży w Katowicach, a jego główna część w formie gry miała miejsce w ścisłym centrum Katowic. Uczestnicy musieli wykonać 12 zadań umieszczonych na poszczególnych stacjach. Zadania związane były z różnymi problemami społecznymi, takimi jak ubóstwo, nierówność płci czy niesprawiedliwy handel. Udział w konkursie otwarł nam oczy na problemy współczesnego świata i uświadomił, że każdy z nas może zrobić coś, aby je rozwiązać.

Tekst: Wiktoria Przychocka, zdjęcia: Agnieszka Bryłka

Nordaliada

W dniu 23.11.2017 roku w szkole FILOMATA mieszczącej się w Gliwicach odbyła się V edycja konkursu NORDALIADA, mającego na celu zwiększenie wiedzy o krajach nordyckich. Nasza szkoła brała udział w tym konkursie po raz pierwszy. Kochana reprezentowali Jakub Bryłka z klasy 3dg oraz Franciszek Kamiński z klasy1b. Ich opiekunem była pani Monika Szafraniec. Na miejscu przywitała nas dyrektor placówki, pani Elżbieta Więcław, która wyraziła swoje uznanie dla uczestników konkursu i ich opiekunów za zainteresowanie tym wydarzeniem oraz włożony trud i poświęcony czas na przygotowania. Mieliśmy okazję poznać osobę, dzięki której konkurs ten odbywa się co roku, czyli Pana Dariusza Karolczyka – nauczyciela geografii w Filomacie. Po tradycyjnym skandynawskim poczęstunku uczniowie udali się do sali, w której obyła się I tura konkursu i po uprzednim wylosowaniu miejsc rozpoczęli walkę z czekającymi ich pytaniami. Uczestnicy musieli się zmierzyć z zagadnieniami dotyczącymi geografii, gospodarki oraz kultury państw nordyckich, które wymagały naprawdę ogromnej wiedzy. Następnie jury wyłoniło 11 osób z największą liczbą punktów, które zakwalifikowano do finałowego etapu. Po etapie finałowym rywalizacji, zostaliśmy zaproszeni na wykład dotyczący polskiej stacji polarnej. Mieliśmy okazję dowiedzieć się jak wygląda codzienne życie na lodowcu, zobaczyliśmy również zdjęcia futrzanych gości odwiedzających naszych polarników, czyli niedźwiedzi polarnych! Ostatnim elementem konkursu było ogłoszenie wyników II etapu. Jest nam niezwykle miło poinformować, iż Jakub Bryłka uzyskał wyróżnienie! Serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy Kuby!

 Nadesłała: Monika Szafraniec