MZO Świętochłowice
Aktualności

45 tysięcy złotych na zakup nowości wydawniczych

W ramach kolejnej edycji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, kolejne trzy szkoły otrzymały 80% dofinansowania ze środków Wojewody Śląskiego na zakup nowości wydawniczych, a gmina Świętochłowice jako wkład własny przeznaczyła 20%.  

Rej czterdziestolatkiem - czyli 40. urodziny II Liceum Ogólnokształcącego

13 kwietnia 2018 roku odbędą się obchody 40-lecia II Liceum Ogólnokształcącego  im. Mikołaja Reja. Ta niezwykła podróż w czasie rozpocznie się o 14:00 uroczystą Mszą św. w Parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej w Świętochłowicach-Chropaczowie, w czasie której zostanie poświęcony Sztandar Szkoły. Później nastąpi przemarsz do budynku szkoły przy ul. Sudeckiej 5, gdzie odbędą się uroczystości związane z nadaniem II LO sztandaru. Zaplanowano także część artystyczną – zaproszeni goście będą mieli okazję posłuchać niezwykle uzdolnionej wokalnie młodzieży ze szkolnego zespołu Freedom. Nie zabraknie też występu wspaniałych młodych aktorów ze Szkolnego Koła Teatralnego Coolturalni.  

Otwarto Centrum Języka i Kultury Chińskiej

12 stycznia 2018 roku w budynku przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach miało miejsce uroczyste otwarcie Centrum Języka i Kultury Chińskiej – jednostki badawczo-dydaktycznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, której powstanie łączy się z coraz większym zainteresowaniem kierunkami związanymi z krajami Dalekiego Wschodu. W trakcie inauguracji odbyły się pokazowe lekcje języków: chińskiego, japońskiego i koreańskiego. Podstawową działalnością Centrum Języka i Kultury Chińskiej jest prowadzenie zajęć z języka chińskiego i kultury chińskiej. Formuła Centrum zakłada jednak także inne (oprócz czysto dydaktycznych) działania mające na celu promocję krajów Dalekiego Wschodu. Jedną z inicjatyw jest Chiński Klub Filmowy – projekt realizowany we współpracy z Chińskim Muzeum Sztuki w Szanghaju i Instytutem Filmu Światowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Szanghaju oraz z Instytucją Filmową „Silesia-Film”. W przyszłości w ramach działalności Klubu będą organizowane specjalistyczne warsztaty, wymiana międzyuczelniana, kursy w Polsce oraz publikacje dotyczące polskiego kina. Planowane są również warsztaty chińskiej kaligrafii, malowania masek oraz spotkania związane z propagowaniem literatury polskiej w Chinach. Świętochłowice już od roku 2016 współpracują z Uniwersytetem Śląskim w zakresie funkcjonowania w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 klasy chińskiej w której język chiński nauczany jest jako język obowiązkowy. Uczennice tej klasy, które uzyskały najwyższe wyniki, w tym z języka chińskiego, uczestniczyły w wyjeździe do Chin, w pełni finansowanym przez Miasto.